Praca zdalna – czy warto?

 

Zmiany na rynku pracy spowodowały, że coraz więcej osób rezygnuje z klasycznego zatrudnienia w firmach i biurach, by wykonywać swoje obowiązki w systemie pracy zdalnej. Czy warto pracować w ten sposób? Jak urządzić domowe biuro, by pracować wydajnie we własnym domu?

 

Blaski i cienie pracy na odległość

Ideą pracy zdalnej jest możliwość wykonywania wszelkich obowiązków bez konieczności dojeżdżania do stacjonarnego biura. To wiąże się z dużą swobodą działania, ale ma też swoje mankamenty. Do zalet pracy zdalnej można zaliczyć:

  • Możliwość pracy z domu, bez konieczności dojeżdżania, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób z małych miejscowości, dla osób opiekujących się kimś (na przykład dzieckiem lub seniorem) oraz dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
  • Możliwość pracy podczas wyjazdów i podróży. Praca zdalna umożliwia połączenie odpoczynku, rekreacji i pracy zarobkowej.
  • Praca zdalna jest opłacalna i pozwala zaoszczędzić na kosztach dojazdu.

W zależności od charakteru pracy zdalnej i od konkretnych obowiązków, w wielu przypadkach można samodzielnie ustalać jej grafik, pracować nocą lub o świcie. Pracę zdalną można wykonywać siedząc na kanapie lub w łóżku, ale wówczas niezbędny jest laptop lub tablet.

Zatrudnienie w systemie pracy zdalnej ma jednak pewne mankamenty, o których warto wiedzieć:

  • Poczucie izolacji, brak kontaktu ze współpracownikami – dla niektórych osób jest to czynnik dyskwalifikujący ten wariant zatrudnienia, ale przy odrobinie dobrych chęci można utrzymywać żywe kontakty ze współpracownikami i znajomymi, ale nie w godzinach pracy zdalnej, lecz w wolnym czasie.
  • Trudność ze zmobilizowaniem się do pracy – to największa bolączka u osób, które nie są zbyt dobrze zorganizowane. Istnieje jednak wiele sposobów na to, by dobrze zarządzać czasem pracy i unikać zajęć, które nas od niej odciągają.

Jak urządzić miejsce pracy w domowym zaciszu?

Praca zdalna oznacza, że gdzieś we własnym domu trzeba będzie stworzyć wygodną i odpowiednio wyposażoną przestrzeń do pracy. Jej dokładne zaaranżowanie zależy od charakteru pracy i rodzaju obowiązków. Zupełnie inne meble i urządzenia będą potrzebne krawcowej lub projektantce biżuterii, a inne programiście lub fotografowi. W domowym biurze muszą znaleźć się więc zarówno meble i urządzenia o uniwersalnym charakterze, jak również sprzęty i akcesoria specyficzne dla konkretnego zajęcia. To, czego nie może zabraknąć w domowym biurze, to:

  • Komputer – to może być zarówno komputer stacjonarny, który będzie doskonałym wyborem do pracy w zaawansowanych programach graficznych i projektowych, ale może to być również laptop. Przy wyborze sprzętu do pracy warto kierować się dostępnym budżetem, parametrami urządzenia oraz marką. Laptop Asus, Dell lub Lenovo będzie pewniejszym wyborem niż urządzenie niezbyt popularnego producenta. Komputer stacjonarny będzie rozsądnym rozwiązaniem, o ile nie zależy nam na dużej mobilności, a jeśli pracować chcemy zarówno w domu, jak i poza nim, to warto postawić na dobrego laptopa.
  • Biurko – trudno wyobrazić sobie domowe biuro bez biurka. Nie musi to być przestronne biurko gabinetowe. W zupełności wystarczy kompaktowe biurko komputerowe lub do laptopa.
  • Krzesło biurowe – można próbować pracy na zwyczajnym krześle, ale szybko okaże się, że ta oszczędność miejsca i pieniędzy boleśnie odbije się na naszym kręgosłupie. Do wielogodzinnej pracy przy biurku najlepszym wyborem jest właśnie fotel biurowy z obrotowym siedzeniem, podłokietnikami i profilowanym oparciem.

Miejsce pracy zdalnej to nie tylko biurko, krzesło i komputer. W zależności od rodzaju pracy, potrzebne mogą być także regały, szafki, komody, stół z pochylanym blatem i inne elementy. Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie oddzielnego pomieszczenia w domu, w którym można będzie urządzić swój gabinet.

Jak zmotywować się do pracy i nie rozpraszać się domowymi sprawami?

Praca zdalna jest trudna do zorganizowania nie dlatego, że wymaga dobrego łącza internetowego, komputera i biurka, ale też dlatego, że wiele rzeczy domowych może nas od niej odciągać. Trzeba dużej siły woli i dobrej organizacji, by faktycznie skupić się na wykonywaniu obowiązków i nie odrywać się od nich co chwilę, by obejrzeć ulubiony program, przejrzeć strony internetowe lub zrobić szybkie zakupy online.

Rozwiązań tej sytuacji jest wiele, a do najskuteczniejszych należą:

  • Sztywne wytyczenie godzin pracy zdalnej – jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, stracimy część swobody, jaką daje praca zdalna, ale za to będziemy mieć pewność, że nie przesiedzimy przy komputerze całego dnia.
  • Przechodzenie w tryb offline, gdy to możliwe – jeśli do naszej pracy nie jest niezbędne połączenie z internetem, warto przechodzić w tryb offline, by co chwile nie dekoncentrowały nas powiadomienia pocztowe i z licznych aplikacji.
  • Wyznaczenie sobie przerw o konkretnych godzinach – jeśli w trakcie ustalonych godzin pracy musimy też zająć się jakimiś sprawami osobistymi i domowymi, pomocne będzie wytyczenie czasu, w którym to nastąpi.
  • Planowanie zakresu działań na każdy dzień – dla wielu osób pracujących zdalnie wszelkie organizery i aplikacje do planowania pracy są niezbędne i faktycznie jest to rozwiązanie, które pomaga wywiązać się ze wszystkich zobowiązań w terminie.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz