Leasing na auto – czy i dlaczego warto?

Leasing na auto to jeden z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców sposobów finansowania samochodu. Związane jest to z kilkoma czynnikami, które zachęcają właścicieli firm do korzystania z takiego rozwiązania jak auto leasing. Zobacz, jakie są zalety tej opcji finansowania auta!

Po pierwsze – leasing na auto łatwo uzyskać

Leasing na auto to dla firm atrakcyjny produkt finansowy. Jednym z powodów jego popularności jest to, że łatwiej jest otrzymać pozytywną decyzję leasingową, niż ma to miejsce w przypadku kredytu samochodowego. Procedura leasingowa jest krótsza i prostsza, a przy zawieraniu umowy nie wymaga się:

  • poręczeń,
  • weksli,
  • innych dodatkowych zabezpieczeń, które miałyby chronić leasingodawcę przed ewentualnym brakiem spłaty zadłużenia przez leasingobiorcę (nazywanego korzystającym).

Po drugie - proste zabezpieczenie spłaty

Dla leasingodawcy (zwanego również finansującym) wystarczające zabezpieczenie to fakt, że jest on właścicielem auta. W dowodzie rejestracyjnym samochodu firma leasingowa będzie figurowała jako jego właściciel przez cały okres trwania umowy, czyli faktycznie do momentu spłaty przez leasingobiorcę całości zadłużenia. Co więcej, finansujący chętniej udzielają firmom leasingu na auto, ponieważ na polskim rynku samochody są uznawane za dobra szybko zbywalne, więc i ryzyko ewentualnego braku spłaty rat leasingowych przez korzystającego nie stanowi dla firm leasingowych większego zagrożenia.

leasing

Po trzecie - korzyści podatkowe w auto leasingu

Kolejnym aspektem skłaniającym przedsiębiorców do skorzystania z auto leasingu przy finansowaniu firmowego pojazdu są bez wątpienia korzyści podatkowe. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą leasing na auto jest szansą na obniżenie należnych podatków, zarówno dochodowego, jak i odprowadzanego VAT-u. Auto leasing operacyjny daje możliwość wpisania w koszty uzyskania przychodu całej raty leasingowej, tzn. jej części kapitałowej i części odsetkowej. Amortyzacji podatkowej, jako właściciel pojazdu, może dokonywać finansujący.

Po czwarte – brak wpływu na zdolność kredytową firmy

Samochody wynajmowane przez firmę na zasadzie leasingu operacyjnego nie są uwzględniane w jej środkach trwałych, ponieważ realnie stanowią własność firmy leasingowej. Tym samym auto w leasingu nie obciąża bilansu przedsiębiorstwa i nie obniża jego zdolności kredytowej. Dzięki temu, jeżeli firma rozpocznie starania na przykład o kredyt, zostanie lepiej oceniona przez bank i łatwiej uzyska odpowiednią kwotę na inwestycje czy rozwój.

Jak możesz zakończyć umowę leasingową?

Umowę leasingową auta zakończyć można na kilka różnych sposobów, jednak najczęściej stosowane są dwa. Jednym jest zwrot pojazdu do instytucji leasingowej po zakończeniu umowy. Drugim rozwiązaniem, po które przedsiębiorstwa sięgają częściej, jest spłata pozostałej wartości samochodu i przejęcie go na własność.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz